Usled globalnog zagrevanja u situaciji smo da su nam leta svake godine vrelija i vrelija. Zbog potrebe za svakodnevnom vožnjom javlja se i sve veća potreba za klimom. Pri temperaturi spoljašnjeg vazduha (na primer 37° C), ako je vozilo parkirano na suncu sa zatvorenim prozorima, unutrašnja temperatura može dostići 65-70°C. Zato je vrlo bitno da nam je klima sistem ispravan i funkcionalan.

Ispravan klima sistem za godinu dana zna da izgubi 2-5% rashladne tečnosti (freona), a inače klima sistem je sklop gde su elementi povezani preko gumica koje služe da dihtuju i zadrže freon u klima sistemu. Zbog godine proizvodnje vozila usled vibracija, korišćenja i zamora materijala gubitak freona u sistemu zna da pređe cifru od 5% pa i da bude 100% prazan usled većeg curenja.

Kako najbolje održavati klima sistem?

Perite hladnjak klime

Možete u bilo kojoj perionici pištoljem za pranje. Najjeftinije je a znači klima sistemu. Čist hladnjak klime pomaže lakšem hlađenju vrelog freona koji se pod pritiskom kreće kroz njega. Kvalitetnijim hlađenjem freona smanjujemo pritisak u klima sistemu a samim tim i kompresoru klime je lakše da radi.

Proverite da li vam rade sve brzine ventilatora klime i hladnjaka vode

Menjajte redovno polen filter ili filter kabine – filter klime

Moj predlog je da koristite uvek filter sa aktivnim uljem. To su filteri sa crnim česticama koje utiču na kvalitet vazduha koji udišemo u vozilu. Smanjuju razvoj bakterija i kvalitetnije uklanjaju nečistoće iz vazduha. Jedina mana je što su malo skuplji u odnosu na obične filtere klime.

Kontrolišite količinu freona u sistemu

Redovnim servisiranjem (ispuštanjem freona i ulja) i dodavanjem novog ulja sa freonom osvežavate klima sistem na vozilu čime produžavate vek klima kompresoru. Preporučuje se jednom godišnje ili bar jednom u dve godine. Nedostatak freona u klima sistemu utiče na rad kompresora i njegovo podmazivanje. Ukoliko ste primetili ili sumnjate da vam klima slabije hladi sigurno fali freona i zato obavezno se javite u AS Krsmanović ili gde već servisirate vaš klima sistem.

Dezinfekcija vozila

Najviše radi Vašeg zdravlja a pogotovo ko ima problema sa alergijom. Prilikom hlađenja stvara se vlaga na isparivaču (hladnjaku klime u kabini) koja u vidu vodenih kapi curi napolje kroz predviđen otvor. Uz prisustvo vlage dolazi do razvijanja raznih bakterija i zato se oseća neprijatan miris iz ventilacije klima sistema. Ukoliko je zaprljan isparivač raznim nečistoćama i lišćem, ne postoji dezinfekcija koja može da kvalitetno ukloni neprijatne mirise i bakterije. Potrebno je fizički oprati od nečistoće isparivač klime.

Prljavština na isparivaču se stvara najlakše usled:

  • Neredovne zamene polen filtera – filtera klime gde je filter preterano zaprljan
  • Nepravilne ugradnje filtera klime – gde je filter prilikom ugradnje zgužvan i ne vrši funkciju
  • Nepostojanje polen filtera. Nije ugrađen jer neko misli da je to bacanje novca. Svako vozilo sa klima sistemom ima predviđeno mesto za filter klime – polen filter, a usled nepostojanja filtera klime ventilator kabine uvlači raznu prljavštinu koja se lepi uz prisustvo vlage po isparivaču (hladnjaku klime u kabini). Takav isparivač sporo se suši, bakterije se lakše razmnožavaju i dolazi do oštećenja isparivača i curenja freona usled truljenja razne prljavštine (na primer lišća koje je ventilator uvukao).